d Святые дня

3 февраля - Преподобный Максим Исповедник, моли Бога о нас.
3 февраля - Преподобный Максим Исповедник, моли Бога о нас. Правосла́вия наста́вниче,
благоче́стия учи́телю и чистоты́,
вселе́нныя свети́льниче,
мона́шествующих богодухнове́нное удобре́ние,
Макси́ме прему́дре,
уче́ньми твои́ми вся просвети́л еси́, цевни́це духо́вная.
Моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Перевод:
Православия наставник, благочестия учитель и чистоты,
светильник вселенной, архиереев Богодухновенное украшение,
Максим премудрый, учениями твоими ты всех просветил,
лира духовная;
моли Христа Бога о спасении душ наших.
Добавлено 03.02.2023 06:22

d
d Онлайн богослужения

Страницы    1 2 3 4 5 6 7 8 9    ...    48

Гряди, Пречистая, Господь с Тобою и Тобою с нами
Гряди, Пречистая, Господь с Тобою и Тобою с нами Праздник Сретения Господня это праздник встречи, встречи Ветхого Завета с начинающимся Новым Заветом, встречи прошлого с уже пришедшим будущим, встречи времени с Богом вневременным, вошедшим в историю мира. И вот в это мгновение два человека, стоящие на грани Ветхого Завета, встречают Спасителя Христа: пророчица Анна и Симеон Богоприимец, которому было обещано, что не увидит он смерти, пока не увидит Христа Божия, помазанника Божия, Спасителя мира. И встреча эта столь велика!
Добавлено 13.02.2022 14:03
13 февраля - Неделя о мытаре и фарисее. Глас 1-й.
13 февраля - Неделя о мытаре и фарисее. Глас 1-й. Ка́мени запеча́тану от иуде́й/
и во́ином стрегу́щим Пречи́стое Те́ло Твое́,/
воскре́сл еси́ тридне́вный, Спа́се,/
да́руяй ми́рови жизнь./
Сего́ ра́ди Си́лы Небе́сныя вопия́ху Ти, Жизнода́вче:/
сла́ва Воскресе́нию Твоему́, Христе́,/
сла́ва Ца́рствию Твоему́,//
сла́ва смотре́нию Твоему́, еди́не Человеколю́бче.
Добавлено 13.02.2022 06:23
Слава Тебе, Сыне Божий, во Иордане Крестивыйся и весь мир просвещей, слава Тебе
Слава Тебе, Сыне Божий, во Иордане Крестивыйся и весь мир просвещей, слава Тебе Возбранный Воеводо, Царю неба и земли, Тебе Просветителя нашего
зряще во Иордане от раба крещаема, небеса ужасошася, и вся земля вострепета,
Ангели же удивишася и вся тварь возрадовася.
Мы же недостойнии благодарственно Тебе вопием:
ко грешником и мытарем явился еси, да водами омыеши человеков грехи.
Слава Тебе, Сыне Божий, во Иордане Крестивыйся и весь мир просвещей, слава Тебе.
Добавлено 18.01.2022 08:33
Иисусе, Сыне Божий воплотивыйся нас ради, слава Тебе
Иисусе, Сыне Божий воплотивыйся нас ради, слава Тебе Избравый от всех родов пречистейшую Ангел Деву;
и от Нея родивыйся плотию, Христе Боже наш,
благодарственная приносим Ти раби Твои, Владыко.

Ты же, яко имеяй милосердие неизреченное, от всяких нас бед свободи, зовущих:

Иисусе, Сыне Божий воплотивыйся нас ради, слава Тебе.
Добавлено 06.01.2022 08:07
Молитва в день Нового года
Молитва в день Нового года Господи Боже, всех видимых и невидимых тварей Творец и Зиждитель, сотворивший времена и лета,
Сам благослови начинающийся с сего дня Новый год, который мы считаем от воплощения Твоего для нашего спасения.
Добавлено 01.01.2022 08:55
22 сетнября - Радуйся, угодниче Божий, святителю Феодосие, чудотворче преславный Избранный чудотворче, великий угодниче Христов, святителю отче Феодосие,
нетлением мощей твоих и множеством чудес от Бога прославленный,
в песнех радостных ублажаем тя, заступника нашего.
Ты же, яко имеяй дерзновение ко Господу, от всяких нас бед свобождай, да зовем ти:
Радуйся, угодниче Божий, святителю Феодосие, чудотворче преславный.
Добавлено 22.09.2021 08:51
21 сентября - Радуйся, Пречистая Дево, Материю Спасителя мира от века предъизбранная. Избранней от человеческого рода и рождшейся от неплодове,
Пречистей Деве Марии составим похвалу,
яко рождеством Ея начало спасения нашего бысть и пришествие в мир Избавителя возвестися.
Темже радостно Ей возопиим:
Радуйся, Пречистая Дево, Материю Спасителя мира от века предъизбранная.
Добавлено 21.09.2021 08:37
28 августа - Радуйся, Обрадованная, во Успении Твоем нас не оставляющая
28 августа - Радуйся, Обрадованная, во Успении Твоем нас не оставляющая Избранной от всех родов Божией Матери и Царице, восходящей от земли к Небеси,
благоговейная пения о пречестнем Твоем Успении приносим раби Твои, Богородице.

Ты же, яко имущая победу над смертию, от всяких нас смертоносных бед свободи, да зовем Ти:
Радуйся, Обрадованная, во Успении Твоем нас не оставляющая.
Добавлено 21.09.2021 08:31
Поздравляем дорогого настоятеля о.Александра с днем тезоименитства!
Поздравляем дорогого настоятеля о.Александра с днем тезоименитства! Дорогой наш Батюшка!
От всего сердца поздравляем Вас с днем Вашего Небесного покровителя! Пусть Господь дарует Вам Свою милость, духовное и физическое здоровье, и радость служения Ему!
Спасибо за Ваши молитвы, добрые и теплые слова утешения, за вразумления!

От всей души поздравляем всех Александров - прихожан нашего Храма, и всех-всех Александров!
Добавлено 12.09.2021 19:08
14 августа - Происхождение (изнесение) Честны́х Древ Животворящего Креста Господня. 1 (14) августа, в первый день Успенского поста, Православная Церковь празднует происхождение (изнесение) Честных Древ Животворящего Креста Господня.
С того времени, как Сын Божий освятил Крест Своими страданиями, в нем стала проявляться необыкновенная чудодейственная сила. О ее проявлении свидетельствует и история праздника. Празднование было установлено в Константинополе по причине болезней, часто бывавших там в августе.
Начало этого праздника относится к IX веку, а в XII-XIII веках он утвердился во всех Православных церквях во всем мире. В Константинополе был обычай, по которому ежегодно 1 августа по старому стилю, а по новому 14 августа, часть Животворящего Древа Креста, на котором был распят Иисус Христос, хранившаяся в церкви во дворце византийских императоров, износилась в храм святой Софии, где совершалось освящение воды.