Страницы    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12    ...    51

5 апреля - Преподобня Елена Киево-Флоровская, моли Бога о нас.
5 апреля - Преподобня Елена Киево-Флоровская, моли Бога о нас. От юности нищету Христову возлюбивши /
и крест скорбей и странствий восприимши, /
славу и богатство нивочтоже вменила еси, /
Богомудрая мати Елено, /
моли Христа Бога //
спастися душам нашим.
Добавлено 05.04.2019 08:57
4 апреля - Святая преподобноисповеднице София (Гриневская) Киевская (Покровская), моли Бога о нас.
4 апреля -  Святая преподобноисповеднице София (Гриневская) Киевская (Покровская), моли Бога о нас. От юности Христу уневестилася еси, /
добродетельми преславно сияющи,/
преодобная мати наша Софие,/
премудрая наставнице инокинем явилася еси,/
и пред богоборцы дерзновенно Христа исповедала еси./
Темже в вечней славе ныне пребываеши,/
Владыце всех молися, мир Церкви даровати/
и душам нашим велию милость.
Добавлено 04.04.2019 09:14
3 апреля - Преподобный отче Серафи́ме Вырицкий, моли Бога о нас.
3 апреля -  Преподобный отче Серафи́ме Вырицкий, моли Бога о нас. Как великого молитвенника за землю нашу
и усердного утешителя приходящих к тебе,
прославляем тебя, второй русский отче Серафим,
потому что ты, оставив все земные блага,
устремился к чертогам сладчайшего Христа (к Царствию Небесному)
и во времена лютых гонений был для всех образцом кротости и смирения:
не переставай и сейчас молиться о нас, чтобы мы с терпением обрели путь покаяния и славили с тобой всегда Пресвятую Троицу.
Добавлено 03.04.2019 08:51
2 апреля - Мученица Фоти́на (Светла́на), моли Бога о нас.
2 апреля -  Мученица Фоти́на (Светла́на), моли Бога о нас. О, святая мученица Фотино! Безмерно любовию ко Христу окрыляема, мужество, терпение и силу великую с находящимися с тобою сестрами, сыновьями и просвещенными тобою явила еси. Евангелие Христово с дерзновением проповедала, и явися тебе и всем, с тобою бывшим, Христос, и всех на предстоящия муки укрепил и утешил. В Рим пришедши и безбоязненно Христа исповедавши, в темницу заключена быша, и многия муки претерпеша, в колодезь брошена, душу свою Господу предала еси. Услыши нас, святая Фотино, духовною красотою воссиявшая и людей непрестанно и неумолкаемо, в темнице и в городах, вере во Христа поучавшая. Внемли нам, взирая на нас грешных, и благодатию Христовою исцели болящих лихорадкою, да не окропит их дождь греховный, но в здравии душевном и телесном жизнь свою неослабно в добрых делах проведут и прославят Владыку всех, Отца щедрот, Бога Милостиваго, во все века. Аминь.
Добавлено 02.04.2019 08:50
1 апреля - Преподобный отче Симео́не Псково-Печерский, моли Бога о нас.
1 апреля -  Преподобный отче Симео́не Псково-Печерский, моли Бога о нас. Как отражение Божией любви,
в обители Печерской ты благодатно просиял,
показывая образ монашеской жизни,
трудолюбием и послушанием взойдя на высоту добродетелей.
Потому, почтенный дарами Святого Духа от Господа,
ты щедро изливаешь многие чудеса, преподобный отец наш Симеон,
моли о спасении душ наших.
Добавлено 01.04.2019 09:30
Неделя 3-я Великого поста Крестопоклонная. Аще кто хощет по Мне идти, да отвержется себе, и возмет крест свой, и по Мне грядет Господь сегодня напоминает нам и о единственности, непреложности спасительного пути - пути Креста и страданий - и вдохновляет на нем надеждой. Свет Христова Воскресения виден только с Креста.
Животворящее Крестное Древо - Крест Христов - взрощено посреди земли Божией любовью к людям, чтобы погибельный крест - от древа познания добра и зла, взятый в раю на себя человеком своеволием и непослушанием Богу, - претворить в спасительный Крест, вновь отверзающий райские двери.