Храм свт.Феодосия ЧерниговскогоХрам свт.Феодосия Черниговского
тел. 066-996-2243
 
День за днем
О смысле
Библиотека
Воскресная школа
Милосердие
Сервисы сайта
Главная >> Газета 'Колокол' № 220 октябрь 2020 г. >> Історія храму святителя Феодосія Чернігівського

Історія храму святителя Феодосія Чернігівського

Читайте также:


Підготував Олександр Перехрестенко

В 1986 році, відразу після аварії, житловий масив Біличи почав активно заселятися і забудовуватися.
Сюди прибуло дуже багато переселенців з Прип’яті і Чорнобиля.

Згодом багато хто з них став прихожанами храму на честь зачаття святого Іоана Хрестителя, який був відкритий на масиві на початку 90-х років за адресою вулиця Чорнобильська 15.

Через деякий час ліквідатори і члени їх сімей та члени громадських Чорнобильських організацій звернулися до Державної райадміністрації з проханням вшанувати пам'ять загиблих чорнобильців.
І в 1994 році на перетині проспекту Перемоги і вулиці Чорнобильської був встановлений пам'ятник «І мертвим, і живим, і ненарожденим ».

Освятив його Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (1935-2014р.р.).
З того часу щороку 26 квітня окрім традиційного мітингу-пам'яті почала звучати молитва про тих, хто віддав свої життя, борючись з наслідками катастрофи.
Тоді ж зародилася ідея побудувати меморіальну каплицю.

У 1998 році єпископ Переяслав-Хмельницький Іоан (Сіопко), на той час вікарій Київської митрополії (нині митрополит Херсонський і Таврійський), освятив і благословив встановлення Хреста на місці запланованого будівництва.
Майбутньому храму вирішили дати ім'я на честь святителя Феодосія Чернігівського, який вважається заступником ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

   20 жовтня 2000 року по благословенню Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира була створена і зареєстрована релігійна громада УПЦ храму святителя Феодосія Чернігівського в Ленінградському (нині Святошинському) районі м. Києва.

Головою парафіяльної ради обрано протоієрея Олександра Білокура, який очолював підготовку до проектування і будівництва храму.  25 квітня 2001 року,  напередодні 15-ї річниці аварії на ЧАЕС єпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан (Юрчук), на той час вікарій Київської митрополії, нині митрополит Луганський і Алчевський, по благословенню Блаженнішого Митрополита Володимира, в присутності  мера м. Києва О.О.Омельченка освятив і заклав перший камінь у фундамент храму.
Це була перша закладка храму в архієрейському служінні владики Митрофана.

  Тоді ж члени громади почали звертатися у відповідні державні органи для отримання дозвільних документів на землю і будівельні роботи.

На початку планувалося будівництво невеликої каплиці 3х3 м. 
Прототипом стала каплиця, що знаходиться біля бювету мінеральної води в місті-курорті Моршин (Львівської обл.). Надалі майбутній храм проектувався і розширювався: 5х5, 7х7, 9х9 і т.д.
Кінцевим варіантом по благословенню митрополита Володимира став храм розмірів 16х20 м.
Автор проекту – архітектор Коробко В.Л. 

У храмі одночасно можуть знаходитися і молитися до 200 осіб, хоча в недільні і святкові дні місця для всіх не вистачає.
В даний час храм являє собою двоповерхову споруду.

На першому (цокольному) поверсі розташовано приміщення для звершення Таїнства Хрещення.
Там знаходяться баптістерій (басейн для хрещення дорослих) та купіль для хрещення немовлят.
Також тут розташовані кімната для відпочинку священиків, ризниця, бухгалтерія, пекарня для виготовлення просфор, комора для свічок і інші господарські та підсобні приміщення.

Першу літургію було звершено 22 вересня 2002 р., її очолив благочинний – протоієрей Василій Заєв, йому співслужило духовенство храму і Західного благочиння м. Києва, також ним був здійснений чин малого освячення церкви та престолу.

Указом митрополита Київського і всієї України Володимира від 22 вересня 2002 р.
отця Олександра Білокура було призначено настоятелем храму.

 Чин великого освячення  храму святителя Феодосія здійснив покійний митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) 25 липня 2009 року.
При цьому був освячений з вкладенням мощів дубовий престол і іконостас з написаними іконами.
Після закінчення чину освячення храму митрополит Володимир освятив накупольний Хрест для дзвіниці, яка розташована поруч з храмом.

У той час, коли храм ще будувався, звершувалися богослужіння: обідниця, молебні, акафістів і таїнства: Хрещення, Вінчання, Єлеоосвячення.
Ці богослужіння під час будівництва здійснювалися в цокольному поверсі храму.
З часом, по благословенню митрополита Володимира, було отримано другий антимінс і в храмі почали звершувати дві літургії по недільних днях (використовуючи приставний престол).
З 2008 року Богослужіння в храмі відбувається кожного дня.

Серед прихожан нашого храму 20 років тому було багато чорнобильців-ліквідаторів, інвалідів, вдів і членів їх сімей.
Вони склали першу церковну громаду, тому наш храм називають Чорнобильським.

В інтер'єрі храму є ікони з часточками святих мощей, зокрема святителя Миколая Чудотворця, святителя Спиридона Тримифунського, святителя Феодосія Чернігівського, святителя Луки Кримського, преподобного Антонія Великого, преподобних Агапіта і Аліпія Печерських, преподобного Сергія Радонезьского та інші.

 У 2006 році в пам'ять 20-ї річниці аварії на ЧАЕС було почато будівництво дзвіниці, що завершилося в 2009 р. підйомом куполу і встановленням Хреста.

У дзвіниці, зокрема, розташована недільна школа, в 5-ти класах якої займаються діти з 4-х до 18-ти років.
Окрім вивчення Священного Писання і Закону Божого діти займаються в гуртках: гончарному, хоровому, вокальному, столярному і кулінарному.

Також збирається громадська група по реабілітації і боротьбі з алкоголізмом і іншими видами шкідливих залежностей, відбуваються збори, лекції. 
Крім того, по недільних і святкових днях у дзвіниці працює кафе, в якому всім бажаючим пропонуються чай, кава, бутерброди та різноманітна випічка власного виробництва.

У святкові дні влаштовуються благодійні обіди для прихожан старшого віку. 
Південна стіна дзвіниці  є  меморіальною каплицею, з відкритим іконостасом, центром якого є велика ікона «Чорнобильський Спас», а також розташовано 12  ростових ікон святих, які прославилися на Київській землі.

У 2017 році в східній частині церковного двору був споруджений літній вівтар.
Починаючи зі свята Пасхи і закінчуючи днем пам'яті святителя Феодосія Чернігівського 22 вересня, недільні святкові богослужіння проходять під відкритим небом.


Святителю отче наш, Феодосие, моли Бога о нас!
Газета Колокол | Храм святителя Феодосия Черниговского
© 2009-2021 Храм свт.Феодосия Черниговского
(03179 Киев, ул. Чернобыльская, 2. тел. +38 066-996-2243)

По благословению Блаженнейшего Владимира, Митрополита Киевского и Всея Украины.

Главный редактор - протоиерей Александр Билокур , Ответственный редактор - Елена Блайвас, Технический редактор - Александр Перехрестенко


Посетителей на сайте: 12