Солнце не заходяй, Боже Превечный и Творче всех тварей Господи, како терпиши страсть на Кресте? | Библиотека Храма святителя Феодосия Черниговского"> Солнце не заходяй, Боже Превечный и Творче всех тварей Господи, како терпиши страсть на Кресте? ">
тел. (044) 451-07-41

Главная >> Солнце не заходяй, Боже Превечный и Творче всех тварей Господи, како терпиши страсть на Кресте?

Песнь 9 Канона о распятии Господа

Ирмос: Бога человеком не возможно видети, на Негоже не смеют чини Ангельстии взирати:
Тобою бо, Всечистая, явися человеком Слово воплощенно: Егоже величающе, с небесными вои Тя ублажаем.

Радость Мне николиже отселе прикоснется, рыдающи, глаголаше Непорочная:
Свет Мой и Радость Моя во гроб зайде: но не оставлю Его единаго, зде же умру и спогребуся Ему.

Душевную Мою язву ныне исцели, Чадо Мое, Пречистая вопияше слезящи:
воскресни и утоли Мою болезнь и печаль, можеши бо, Владыко, елико хощеши и твориши, аще и погреблся еси волею.

Слава: О како утаилася Тебе есть бездна щедрот, Матери в тайне изрече Господь?
Тварь бо Мою хотя спасти, изволих умрети, но и воскресну и Тебе возвеличу, яко Бог небесе и земли.

И ныне: Воспою милосердие Твое, Человеколюбче, и покланяюся богатству милости Твоея, Владыко: создание бо Твое хотя спасти, смерть подъял еси, рече Пречистая: но Воскресением Твоим, Спасе, помилуй всех нас.

Распятие

Не рыдай Мене, Мати,
Во гробе сущу.

Хор ангелов великий час восславил,
И небеса расплавились в огне.
Отцу сказал: «Почто Меня оставил!»
А Матери: «О, не рыдай Мене...»

Магдалина билась и рыдала,
Ученик любимый каменел,
А туда, где молча Мать стояла,
Так никто взглянуть и не посмел.

Анна Ахматова

.