Храм свт.Феодосія ЧернігівськогоХрам свт.Феодосія Чернігівського
тел. 066-996-2243
 
День за днем
Про важливе
Бібліотека
Недільна школа
Милосердя
Сервіси сайту
Главная >> Історія храму святителя Феодосія Чернігівського

Історія храму святителя Феодосія Чернігівського Історія громади та храму УПЦ святителя Феодосія Чернігівського.

Храм святителя Феодосия Черниговского

 Читайте также:

Колокольня храма святителя Феодосия Черниговского

В 1986 році, відразу після аварії на Чорнобильскій АЕС , житловий масив «Біличі» почав активно забудовуватися і заселятися. Сюди прибуло дуже багато переселенців з м. Пріпяті і м. Чорнобиля. Згодом багато хто з них став прихожанами храму на честь зачаття святого Іоанна Хрестителя, який був відкритий на масиві на початку 90-х років, за адресою вулиця Чорнобильська 15. Через деякий час ліквідатори, члени їх сімей та учасники громадських Чорнобильських організацій звернулися в Державну районну адміністрацію з проханням вшанувати пам'ять загиблих Чорнобильців.

В 1994 році на перетині проспекту Перемоги і вулиці Чорнобильської був встановлений пам'ятник «І Мертвим, і Живим, і Ненарожденним». Освятив його Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Володимир (1935-2014р.). З тих пір щороку 26 квітня, на традиційному мітингу-пам'яті почала звучати молитва про тих, хто віддав свої життя, борючись з наслідками катастрофи. Тоді ж зародилася ідея побудувати меморіальну каплицю.

У 1998 році єпископ Переяслав - Хмельницький Іоанн (Сіопко), у той час вікарій Київської митрополії, (нині митрополит Херсонський і Таврійський), освятив і благословив встановлення Хреста на місці запланованого будівництва. Майбутньому храму вирішили дати ім'я на честь святителя Феодосія Чернігівського, який вважається заступником і покровителем ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

20 жовтня 2000 року, по благословенню Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Володимира, була створена і зареєстрована релігійна громада УПЦ храму святителя Феодосія Чернігівського в Ленінградському, нині Святошинському, районі м. Києва. Головою парафіяльної ради обрано протоієрея Олександра Білокура, який очолив підготовку до проектування і будівництва храму. З того ж часу члени громади почали звертатися у відповідні державні органи для отримання дозвільних документів на землю на проектувальні та будівельні роботи.
На початку планувалося будівництво невеликої каплиці 3х3 м. Прототипом стала капличка, що знаходиться біля бювету мінеральної води в місті-курорті Моршин (Львівською обл.). Надалі майбутній храм проектувався і розширювався 5х5, 7х7, 9х9 і т.д. Кінцевим варіантом, по благословенню митрополита Володимира, став храм розмірів 16х13 м. Автор проекту - архітектор Коробка В.Л.

25 квітня 2001 року, напередодні 15-ї річниці аварії на ЧАЕС, єпископ Переслав-Хмельницький Митрофан (Юрчук), у той час вікарій Київської митрополії, (згодом митрополит Луганський і Алчевський 1962-2021р.), по благословенню Блаженнійшого Митрополита Володимира, в присутності мера м. Києва Омельченко О.О. (1938 — 2021рр.) освятив і заклав наріжний камінь у фундамент храму. Храм зводився у період з квітня 2001 року до вересня 2002 року. За сприянням народного депутата України Олексія Кучеренка були виготовленні Купол та Хрест які були освячені владикою Митрофаном та встановленні на верхівці храмової споруди , купол - 12 лютого, а хрест - 23 лютого 2002 року. Технічна сторона справи підйомні механізми обладнання тощо, була організована та проведена за сприянням тодішньго голови КМДа Олександра Олександровича Омельченко. На початку 2002р. ще під час будівництва Храму, коли був готовий цокольній поверх почали здійснюватися богослужіння : молебни, читання акафістів, обідниця, а також Таїнства Хрещення, Сповіді, Вінчання та Єлеосвячення (соборування).

В даний час храм, являє собою двоповерхову споруду у формі восьмигранника що символізує собою Віфліємську зірку та вічність (цифра 8 є символом нескінченності). На першому цокольному поверсі розташовано приміщення для звершення Таїнства Хрещення, де знаходяться баптистерій (басейн для хрещення дорослих), та купіль для хрещення немовлят. Також тут розташовані кімната для відпочинку священиків, ризниця, бухгалтерія, пекарня для виготовлення просфор, комора для зберігання свічок та інші господарські і підсобні приміщення.

Перша Літургія була звершена 22 вересня 2002 р., її очолив благочинний протоієрей Василій Заєв, в співслужінні духовенства храмів західного благочиння м. Києва. Також ним був здійснений чин малого освячення церкви та престолу. Указом митрополита Київського і всієї України Володимира від 22.09.2002 року отця Олександра Білокура було призначено настоятелем храму.

У храмі одночасно можуть перебувати і молитися до 200 осіб.
З часом по благословенню митрополита Володимира, отримавши другий антимінс, в храмі почали здійснювати дві літургії в недільні та святкові дні, використовуючи приставний престол. З початком війни, у звязку з евакуацією багатьох родин наших прихожан ранні служби тимчасово не відбуваються.

З 2008 року Богослужіння в храмі почали звершуватись кожного дня.
Чин Великого освячення храму святителя Феодосія здійснив покійний митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) 25 липня 2009 року. В цей день було освячено дубовий престол і іконостас з написаними іконами. Після закінчення чину освячення храму митрополит Володимир освятив накупольний Хрест для дзвіниці, яка розташована поруч з храмом.

Серед прихожан нашого храму з часу його заснування було багато чорнобильців-ліквідаторів, інвалідів, вдів і членів їх сімей. Вони склали першу церковну громаду. Враховуючи це, а також розташування храму на вулиці Чорнобильській, поруч с пам’ятником жертвам Чорнобильської аварії, наш храм неофіційно також називають «Чорнобильським».

У 2006 році, в пам'ять 20-ої річниці аварії на ЧАЕС, було почато будівництво дзвіниці, яке завершилося в 2010 році. Літом 2009 року були встановлені купол та Хрест. Південна стіна дзвіниці являє собою відкритий іконостас меморіального комплексу пам’яті пожежним, ліквідаторам та жертвам Чорнобильської аварії. Центром іконостасу є велика ікона «Чорнобильський Спас». Крім того, розташовано 12-ть ростових ікон святих, які прославилися на Київській землі.

У 2017 році в східній частині церковного двору був споруджений літній вівтар. Починаючи зі свята Пасхи і закінчуючи хромовим святом - днем пам'яті святителя Феодосія Чернігівського, недільні та святкові богослужіння проходять під відкритим небом.
Будівля дзвіниці з її приміщеннями слугує для занять недільної школи, в 5-ти (на цей час в 3-х класах) якої навчаються діти з 4-х до 18-ти років. Окрім вивчення Священного Писання і Закону Божого, проходять заняття в гуртках: гончарному, в хоровому вокальному, столярному і кулінарному, з початком війни праця гуртів тимчасово призупинена. Також збирається громадська група з реабілітації та боротьби з алкоголізмом і іншими видами шкідливих залежностей. Крім того, у недільні та святкові дні в дзвіниці працює благодійне кафе, в якому всім бажаючим пропонуються чай, кава, бутерброди та різноманітна випічка власного виробництва. У дні Великих Свят влаштовуються благодійні обіди для прихожан старшого і пенсійного віку. До війни кожного тижня старанням та працею церковного сестринства випікалия пиріжки, булочки, ватрушки, тощо, які доставлялия і розподілялися між ветеранськими організаціями нашого району для людей старшого віку, інвалідів та одиноких.

Святителю отче наш, Феодосіє, моли Бога за нас!
 | Храм святителя Феодосія Чернігівського
© 2009-2023 Храм свт.Феодосія Чернігівського
(03179 Київ, вул. Чорнобильська, 2. тел. +38 066-996-2243)

За благословінням Блаженішого Володимира, Митрополита Київського і Всієї України.

Головний редактор - протоієрей Олександр Білокур , Головний редактор - Олена Блайвас, Технічний редактор - Олександр Перехрестенко


Відвідувачей на сайті: 35